KITTANNING YMCA 5K & HALF MARATHON
Age Group Results
April 17, 2010
Results By Miles of Smiles Timing Services
Overall Female OVERALL HM Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Holly Bauer Saxonburg PA 34 8 1:35:42.90 7:18/M
2 MARY JEAN BUJDOS 47 13 1:42:34.20 7:50/M
Female 15 to 19
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kim Tarosky Kittanning PA 16 46 2:15:22.00 10:20/M
Female 20 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 AMANDA JORDAN 25 33 1:58:02.50 9:01/M
2 Missy Jungling Butler PA 29 42 2:09:02.10 9:51/M
Female 30 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Stacey Davis Lancaster PA 30 14 1:43:10.40 7:53/M
2 Melissa Bowser Kittanning PA 34 18 1:45:55.90 8:05/M
3 Kelly Check Ford City PA 34 19 1:45:59.10 8:05/M
4 CARRIE BIRCKBICHLER 31 30 1:56:21.50 8:53/M
5 Jinny Hertweck Renfrew PA 37 36 1:58:43.60 9:04/M
6 Alyssa Miller Kittanning PA 33 38 2:00:20.90 9:11/M
7 KIERA WOLFE FORD CITY PA 34 40 2:06:56.40 9:41/M
8 Lisa Moore Chicora PA 38 43 2:09:33.50 9:53/M
9 Melanie Dias Kittanning PA 37 51 2:41:56.80 12:22/M
10 MELISSA BAYER 32 52 2:43:10.70 12:27/M
Female 40 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Amy Blodgett Kittanning PA 47 45 2:11:32.10 10:02/M
2 Ruth Cochran Chicora PA 42 48 2:15:52.50 10:22/M
Female 50 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Patricia Newbert Saxonburg PA 57 17 1:44:53.80 8:00/M
2 Carol English Evans City PA 53 49 2:17:46.70 10:31/M
Overall Male OVERALL HM Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 BRETT MASON 34 1 1:19:19.20 6:03/M
2 AL CASAGRANDO 45 2 1:19:21.60 6:03/M
Male 20 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Christopher Skaugen Enola PA 29 10 1:37:00.00 7:24/M
2 Will Swingle Ernest PA 25 15 1:43:39.00 7:55/M
3 Nathan Hepler Kittanning PA 27 25 1:52:29.60 8:35/M
4 COTEY JORDAN 26 34 1:58:03.50 9:01/M
Male 40 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 DOUG CRAFT PUNXSUTAWNEY PA 49 3 1:22:23.40 6:17/M
2 Emmett J. Santillo Beaver Falls PA 48 4 1:25:42.70 6:33/M
3 JEFF LYNN SLIPPERY ROCK PA 42 6 1:34:58.70 7:15/M
4 BRYAN EVERHART 48 7 1:35:28.50 7:17/M
5 Bob Kline McGrann PA 49 20 1:45:59.30 8:05/M
6 SCOTT BOWMAN Indiana PA 45 28 1:54:14.00 8:43/M
7 Jeff Moore Chicora PA 43 31 1:57:35.60 8:59/M
8 Matthew Callihan Butler PA 43 39 2:01:49.60 9:18/M
9 DANEL BLAIR 48 44 2:10:45.70 9:59/M
Male 50 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Dave Charlton Vandergrift PA 56 5 1:30:34.60 6:55/M
2 George Ketterer Verona PA 52 9 1:36:46.40 7:23/M
3 DENNIS CAVEGLIA 56 11 1:39:24.80 7:35/M
4 JOHN SWAUGER 58 21 1:47:29.80 8:12/M
5 BILL WINTERS 57 22 1:47:49.70 8:14/M
6 Rick Papurello Acme PA 52 23 1:49:03.00 8:19/M
7 JAMES GASCOINE 52 26 1:52:33.40 8:35/M
8 Wayne Toy Freeport PA 56 32 1:57:36.00 8:59/M
9 Larry McKelvey Kittanning PA 50 41 2:07:23.10 9:43/M
10 Mark Tarosky Kittanning PA 51 47 2:15:26.30 10:20/M
11 JOHN STRATE 51 50 2:32:07.80 11:37/M
Male 60 and over
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Don Marco Leechburg PA 63 12 1:39:45.20 7:37/M
2 David Adams Harmony PA 62 16 1:44:32.40 7:59/M
3 Lou Alaksin New Galilee PA 69 24 1:51:13.20 8:29/M
4 David White Georgetown PA 69 27 1:53:02.60 8:38/M
5 Harry Green ALIQUIPPA PA 63 29 1:54:46.50 8:46/M
6 John O'Donnell Wilkinsburg PA 62 35 1:58:40.50 9:04/M
7 James Cunningham Pittsburgh PA 61 37 2:00:01.00 9:10/M