HIGH 5 CINCO DE MAYO RACES
Age Group Results
May 01, 2010
Results By Miles of Smiles Timing Services
Overall Female OVERALL (5) Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Abby Benton 19 15 35:53.80 7:11/M
Female 0 and under
Place Name City Age Overall Time Pace
1 TERRI HOISINGTON 76 44:03.10 8:49/M
Female 1 to 14
Place Name City Age Overall Time Pace
1 RACHEL MOLE 14 127 50:36.50 10:07/M
2 Hanna Taylor 8 194 1:09:49.70 13:58/M
Female 15 to 19
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Mary Catherine Farewel 18 151 52:51.80 10:34/M
2 Justine Rackovan 17 156 53:37.30 10:43/M
Female 20 to 24
Place Name City Age Overall Time Pace
1 TESS WEIGEL Russell PA 22 29 38:37.20 7:43/M
2 Jenny Bojanowski 21 34 39:33.30 7:55/M
3 Tara Engstrom 23 66 42:56.50 8:35/M
4 Ally Whisner 21 120 49:54.00 9:59/M
5 Emily Faust 21 167 56:05.00 11:13/M
6 Jenna Turner 22 170 56:53.50 11:23/M
7 Julie Stenstrom 24 173 57:52.80 11:34/M
8 CRYSTAL HOWE 24 189 1:02:04.80 12:25/M
Female 25 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 DARBEE HARRINGTON 26 27 38:12.90 7:38/M
2 Caroline Hayes 28 61 42:26.70 8:29/M
3 Jessica Heeter 29 64 42:36.40 8:31/M
4 Beth Austen 26 111 48:17.30 9:39/M
5 Erin Richardson 26 112 48:18.50 9:40/M
6 Kathleen Creek 28 114 49:29.60 9:54/M
7 Abby Wenzel 27 126 50:26.40 10:05/M
8 Sarah Spencer 25 134 51:19.60 10:16/M
9 Leslie Brown 26 136 51:31.30 10:18/M
10 Kathy Gibbs 27 137 51:34.90 10:19/M
11 Courtney Lyon 26 140 51:53.30 10:23/M
12 Susan Wilson 28 145 52:24.30 10:29/M
13 Stacey Hornberg 27 152 52:53.50 10:35/M
14 Autumn Taylor 27 157 53:38.30 10:44/M
15 Susan Benton 27 158 54:12.40 10:50/M
16 Mindy Calvert 25 161 55:04.70 11:01/M
17 Pamela Geist 26 178 58:50.80 11:46/M
18 Adrianne Laird 27 191 1:04:17.90 12:51/M
Female 30 to 34
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Melissa McNett 31 20 36:40.60 7:20/M
2 Leah Egner 33 32 39:29.30 7:54/M
3 Katherine Keeports 32 33 39:30.10 7:54/M
4 Candace Moore 33 40 40:06.10 8:01/M
5 Lisa Franklin 31 48 41:05.70 8:13/M
6 Angela Hoffman 34 49 41:06.00 8:13/M
7 Brooke Johnson 30 50 41:14.80 8:15/M
8 MELISSA CARR 31 57 42:03.60 8:25/M
9 Amber Georgakis 30 60 42:23.80 8:29/M
10 KRISTINA SCHOTT 30 85 45:01.40 9:00/M
11 JINELLE SALVATORE 32 94 46:51.30 9:22/M
12 Caryn Chew 34 115 49:31.50 9:54/M
13 Jennifer Peterson 33 132 51:15.10 10:15/M
14 Amanda Bump 33 133 51:18.00 10:16/M
15 Shelly Mineweaser 31 135 51:23.70 10:17/M
16 Becky Shinsky 31 139 51:47.50 10:21/M
17 Julie Moore 33 141 51:55.60 10:23/M
18 Jolene Johnson 33 143 52:13.60 10:27/M
19 Mindy Loomis 34 177 58:46.80 11:45/M
20 Melissa Page 31 187 1:01:55.10 12:23/M
21 Jessica Hollingshead 34 190 1:02:17.80 12:27/M
Female 35 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jennifer Dilks 36 22 37:18.30 7:28/M
2 Shelly Poindexter 37 56 41:51.40 8:22/M
3 Tammy Bimber 39 59 42:15.30 8:27/M
4 MARGE FINCHER 37 67 42:57.50 8:35/M
5 Melanie Victor 38 106 48:00.00 9:36/M
6 Erica Alekson 39 107 48:00.10 9:36/M
7 Janet Gregory 35 110 48:02.40 9:36/M
8 Meghan Dahl 39 116 49:32.90 9:54/M
9 Brenda Ruhlman 38 117 49:33.40 9:55/M
10 Melissa Turven 37 123 50:10.70 10:02/M
11 Dana Molek 37 142 52:02.90 10:24/M
12 CARIN GIANNINI 38 144 52:20.30 10:28/M
13 Heather Morrison 37 150 52:46.30 10:33/M
14 Sherry McMeans 38 154 53:14.50 10:39/M
15 Julie Hammond 39 163 55:14.30 11:03/M
16 Bethany Dahlberg 37 168 56:05.60 11:13/M
17 Michelle Kurtyka 38 180 59:25.60 11:53/M
18 Heidi Colosimo 38 181 59:45.50 11:57/M
Female 40 to 44
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Ann Freeborough 41 42 40:36.90 8:07/M
2 Carrie Owens 43 47 41:04.10 8:13/M
3 Mary Gustafson 44 54 41:44.40 8:21/M
4 Wendy Alexander 42 58 42:07.70 8:25/M
5 Julie Falvo 41 70 43:21.60 8:40/M
6 Lisa Sherman 43 71 43:22.10 8:40/M
7 Tonya Whitney 43 78 44:10.00 8:50/M
8 Heather Courtney 40 89 45:49.90 9:10/M
9 AMY KUPPERTZ 42 101 47:38.90 9:32/M
10 Beth Pearson 44 102 47:43.10 9:33/M
11 CANDY CHASE 40 113 49:11.50 9:50/M
12 AMY HARVEY 42 122 50:08.40 10:02/M
13 Lilly Suppa 44 124 50:12.10 10:02/M
14 Darlene John 43 125 50:25.10 10:05/M
15 Kathie White 43 129 50:50.10 10:10/M
16 Chuck Gray 44 131 51:04.60 10:13/M
17 Tracey Casey 43 138 51:37.10 10:19/M
18 Jolene Ferrie 42 159 54:39.40 10:56/M
19 Ruth Myer 42 162 55:05.10 11:01/M
20 KIMBERLY MAIONE 41 164 55:14.60 11:03/M
21 Jessica Arnold 40 185 1:01:53.50 12:23/M
22 Karen Ashbaugh 44 193 1:07:58.10 13:36/M
23 Pam Taylor 42 195 1:09:55.00 13:59/M
Female 45 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Dede Latimer 46 18 36:22.50 7:16/M
2 Laura Bauer 45 30 38:38.40 7:44/M
3 Lois Heffner 46 68 43:15.00 8:39/M
4 Jane Beardsley 46 93 46:46.40 9:21/M
5 Cindy Tudor-Conquer 48 100 47:37.90 9:31/M
6 Karen Lobdell 48 118 49:51.70 9:58/M
7 Melanie Whitmire 49 119 49:54.00 9:59/M
8 Beth Sprentz 47 121 50:07.60 10:01/M
9 Linda Pascuzzi 48 146 52:24.80 10:29/M
10 Janis Bennett 45 149 52:44.80 10:33/M
11 Brenda Saporito 46 153 52:54.10 10:35/M
12 LYNN GUSTAFSON 47 160 54:48.90 10:58/M
13 Chris Yarzabek 47 165 55:20.70 11:04/M
14 Liz Anderson 46 175 58:36.50 11:43/M
15 Paula Roney 49 176 58:41.20 11:44/M
16 Karen Hoffman 45 184 1:00:19.00 12:04/M
17 Vickie Surdyk 49 192 1:04:41.50 12:56/M
Female 50 to 54
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Cathy Phillips 52 82 44:49.60 8:58/M
2 Brenda White 51 86 45:09.40 9:02/M
3 Mary Summerson 53 92 46:45.60 9:21/M
4 Donna Risinger 54 95 46:51.90 9:22/M
5 Roxanne Semple 54 98 47:33.40 9:31/M
6 Dawn Turner 51 166 55:36.90 11:07/M
7 DEBBIE O'NEIL 50 171 57:19.40 11:28/M
8 Jill Sheldon 52 172 57:51.60 11:34/M
9 Beth Conquer 50 182 1:00:05.40 12:01/M
10 Patti Colosimo 52 186 1:01:54.40 12:23/M
11 Jan Bevevino 53 188 1:01:59.80 12:24/M
Female 55 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Wanda Verga 55 75 44:00.80 8:48/M
2 Diane Sivak 55 169 56:11.80 11:14/M
3 Kay Widdowson 58 174 58:34.00 11:43/M
Female 65 to 69
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Marcia de la Cerda 65 183 1:00:06.70 12:01/M
Overall Male OVERALL (5) Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 BRAD SIMMONS 16 1 29:28.70 5:54/M
Male 1 to 14
Place Name City Age Overall Time Pace
1 DEVIN VANGUILDER Warren PA 13 16 36:06.60 7:13/M
2 Alex Danielson 14 24 37:39.70 7:32/M
3 BEN MORRISON Sugar Grove PA 13 31 39:21.70 7:52/M
4 RYAN WINTERS 11 44 40:48.90 8:10/M
5 Michael Perrotti 14 72 43:31.60 8:42/M
6 Zachary Perrotti 14 77 44:05.70 8:49/M
7 Evan Suppa 12 83 44:53.10 8:59/M
8 Derek Reagle 12 84 44:53.40 8:59/M
9 Griffin Suppa 9 91 46:24.10 9:17/M
10 Zachary Bines 12 97 47:22.20 9:28/M
11 JORDAN HAWKINS 10 147 52:26.60 10:29/M
Male 15 to 19
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Tyler Madigan 16 4 31:01.80 6:12/M
2 Andy Decker 15 10 34:37.60 6:55/M
3 Travis Woodburn 18 13 35:26.90 7:05/M
Male 20 to 24
Place Name City Age Overall Time Pace
1 JORDAN McINTOSH 20 14 35:28.70 7:06/M
2 DAVID OSBORNE 23 52 41:17.10 8:15/M
Male 25 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jonathan Campbell 25 6 31:31.10 6:18/M
2 Joshua Yunik 27 26 38:08.20 7:38/M
3 Brooks Rossman 28 37 39:44.00 7:57/M
4 Matt Topalanchik 28 45 40:49.30 8:10/M
5 JACOB SIVAK Cooperstown PA 25 69 43:19.00 8:40/M
6 CHRIS BIMBER 26 104 47:46.50 9:33/M
7 Curtis Taylor 26 105 47:53.20 9:35/M
8 Chris Wenzel 27 155 53:33.50 10:43/M
9 Matt Panebianco 26 179 58:53.80 11:47/M
Male 30 to 34
Place Name City Age Overall Time Pace
1 SCOTT NEWTON 31 5 31:24.20 6:17/M
2 Phil Shinsky 31 65 42:47.50 8:33/M
3 Joshua Campbell 34 90 45:50.80 9:10/M
4 Michael Roudybush 33 99 47:35.80 9:31/M
5 J Maier 33 109 48:02.30 9:36/M
Male 35 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Michael Kiehl 35 2 29:49.40 5:58/M
2 David Brook 39 23 37:30.80 7:30/M
3 Vince Flagella 37 38 39:47.10 7:57/M
4 JASON RODRIGUE 35 87 45:43.00 9:09/M
Male 40 to 44
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Lonnie Heeter 41 8 33:24.20 6:41/M
2 JOHN TEUSCHER 42 19 36:32.00 7:18/M
3 Eric Hern 41 36 39:38.70 7:56/M
4 Bruce Hall Freedom PA 40 39 39:47.80 7:57/M
5 Michael Perrotti 40 41 40:35.30 8:07/M
6 Joe Poston 42 53 41:41.30 8:20/M
7 Kevin Heeter 44 63 42:36.10 8:31/M
8 DAVE SCHULTZ Erie PA 44 79 44:20.30 8:52/M
9 John Montour 41 81 44:43.70 8:57/M
10 HENRY MOLE 44 128 50:37.20 10:07/M
Male 45 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 John Willis 49 3 30:44.90 6:09/M
2 Jeff Flickner 45 11 35:05.80 7:01/M
3 LLOYD GRIMES Aliquippa PA 47 12 35:17.80 7:03/M
4 Ron Martin 47 17 36:15.50 7:15/M
5 JEFF RYAN Falconer NY 49 21 37:17.80 7:27/M
6 Brad Conquer 46 25 37:40.20 7:32/M
7 Dennis Mohney 46 51 41:16.80 8:15/M
8 J. Michael Smith 47 62 42:28.20 8:30/M
9 Neal Hoisington 48 80 44:33.80 8:55/M
10 TIM HEWITT Kennedy NY 48 96 47:21.30 9:28/M
Male 50 to 54
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Wally Polaski 50 7 32:44.40 6:33/M
2 Mark Rossman 52 28 38:33.20 7:43/M
3 Tom Groff 52 35 39:36.70 7:55/M
4 GREGG HAMMOND 52 43 40:42.10 8:08/M
5 McNEAL HOLLISTER Warren PA 52 74 43:55.20 8:47/M
6 Rod Hoffman 52 103 47:45.70 9:33/M
7 William Dawes 50 130 51:01.20 10:12/M
8 JIM EMBREY 51 148 52:26.70 10:29/M
Male 55 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jim Pearson 57 9 34:11.00 6:50/M
2 SUNNY THOMAS 57 73 43:45.40 8:45/M
3 Bill Hannold 57 88 45:48.00 9:10/M
4 ROBERT ROSS Warren PA 55 108 48:01.30 9:36/M
Male 60 to 64
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Norm Pattison 62 46 40:54.20 8:11/M
2 AHMED NIAZ 60 55 41:48.70 8:22/M