BEAVER VOLUNTEER FIRE DEPT RACES
Age Group Results
June 05, 2010
Results By Miles of Smiles Timing Services
Overall Female OVERALL 10K Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jennifer Priest Beaver PA 35 7 43:54.20 7:05/M
2 SABINE KANE NEW BRIGHTON PA 50 9 44:18.10 7:09/M
3 Jennifer Rosso Monaca PA 28 11 44:58.10 7:15/M
Female 13 to 15
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Taylor Erickson 14 44 56:05.10 9:03/M
Female 16 to 19
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Rachel Perini Beaver PA 16 46 57:08.40 9:13/M
2 Mary Eschenfelder Beaver PA 16 64 1:02:51.60 10:08/M
Female 20 to 24
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Sarah Morrill 24 24 47:51.20 7:43/M
2 Danielle Lucas Burgettstown PA 24 26 48:39.80 7:51/M
3 Cassie Schultz 23 40 53:26.20 8:37/M
4 Carley Castelli 22 51 58:12.10 9:23/M
5 Casey Castelli Midland PA 22 60 1:01:32.10 9:55/M
Female 25 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Veronica Burnsworth Monaca PA 29 17 46:40.70 7:32/M
2 Christina Delvecchio 29 22 47:32.40 7:40/M
3 Michelle Murray Imperial PA 29 43 53:40.00 8:39/M
4 Lisa Cilli Beaver PA 27 47 57:15.70 9:14/M
5 Michaela Murphy Beaver Falls PA 26 52 59:13.50 9:33/M
6 Joanne Milligan Monaca PA 28 53 59:13.90 9:33/M
7 Davina Cross Patterson Heights 29 57 1:00:39.40 9:47/M
8 Stephanie Yee 29 61 1:01:54.00 9:59/M
Female 30 to 34
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kristin Shustack Coraopolis PA 30 21 47:31.40 7:40/M
2 Erin Carey Beaver PA 32 29 49:28.70 7:59/M
3 Erica DeSarbo Beaver PA 30 35 51:27.20 8:18/M
4 Renee Wilson Beaver PA 32 37 51:56.70 8:23/M
5 Adelia Matson Sewickley PA 32 65 1:03:25.70 10:14/M
6 Athena Kirschner 34 67 1:04:17.00 10:22/M
7 Elena Vogel Clinton PA 30 73 1:11:29.40 11:32/M
8 Renee Sannan Aliquippa PA 30 74 1:12:55.70 11:46/M
Female 35 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kelly Teapole Beaver PA 35 19 46:54.50 7:34/M
2 Jill Justice Midland PA 36 30 49:58.90 8:04/M
3 Rachel Pelloni Sewickley PA 36 63 1:02:34.60 10:05/M
4 Barb Garver 38 71 1:09:42.20 11:15/M
5 Laurie McKeel 39 72 1:10:48.70 11:25/M
Female 40 to 44
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kathleen Lindner New Castle PA 44 33 50:19.10 8:07/M
2 Jane Camp Beaver Falls PA 43 55 59:43.50 9:38/M
3 Linda Fredo Aliquippa PA 43 58 1:00:52.10 9:49/M
4 Amy Talorico Beaver PA 42 66 1:03:52.20 10:18/M
Female 45 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Susan Hullihen Beaver Falls PA 49 34 51:25.60 8:18/M
2 Lori Perini Beaver PA 45 56 1:00:11.00 9:42/M
Female 50 to 54
Place Name City Age Overall Time Pace
1 SHERREE MAY ELLWOOD CITY PA 52 62 1:02:06.80 10:01/M
Female 55 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Cindy Grimm Industry PA 58 38 52:07.00 8:24/M
Overall Male OVERALL 10K Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 MATT MONTELLANICO FREEDOM PA 21 1 35:31.40 5:44/M
2 Craig Caylor New Castle PA 36 2 39:05.40 6:18/M
3 Ron Ferrie 51 3 40:58.60 6:36/M
Male 16 to 19
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Andy Caffro Industry PA 19 5 42:21.80 6:50/M
2 Trevor Hickey Beaver PA 18 16 46:36.90 7:31/M
Male 20 to 24
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Danny Evans 23 12 45:14.30 7:18/M
Male 25 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jay Boyles Industry PA 29 68 1:05:58.90 10:38/M
2 Scott Brown Patterson Heights 29 70 1:07:25.90 10:52/M
Male 30 to 34
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Matt Sudak Allison Park PA 31 4 42:17.20 6:49/M
2 David Walker Beaver PA 32 8 44:04.00 7:06/M
3 Lee Miller Beaver PA 34 41 53:28.50 8:37/M
4 Chris Daugherty Beaver PA 31 59 1:01:13.90 9:52/M
Male 35 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Timothy Priest Beaver PA 39 13 45:37.80 7:21/M
2 Robert Sforza Moon Township PA 39 23 47:42.30 7:42/M
3 Dave Harris Columbiana OH 36 45 56:42.90 9:09/M
Male 40 to 44
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Darrell Martin Industry PA 40 6 43:25.90 7:00/M
2 Rodney Brown New Brighton PA 42 18 46:44.60 7:32/M
3 Paul Portugallo Beaver PA 41 20 46:54.60 7:34/M
4 Brett Ray Beaver PA 42 31 50:07.00 8:05/M
5 Bruce Hall Freedom PA 40 32 50:18.30 8:07/M
6 DINO SCIALDONE Ellwood City PA 40 36 51:39.40 8:20/M
7 Nicholas Perry 40 50 58:05.30 9:22/M
Male 45 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 MIKE ROMZY 48 28 49:25.40 7:58/M
2 Lenny Yensull Ellwood City PA 47 42 53:29.80 8:38/M
3 Jeff Miller Beaver PA 48 48 57:42.40 9:18/M
4 Charles Little Beaver PA 45 49 58:00.20 9:21/M
Male 50 to 54
Place Name City Age Overall Time Pace
1 ED SHEPHARD BEAVER PA 53 14 45:51.80 7:24/M
2 Mark Eschenfelder Beaver PA 54 27 49:08.30 7:55/M
3 Rick Cavalieve 52 69 1:06:45.60 10:46/M
Male 55 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Bob Hardman East Liverpool OH 56 15 46:18.50 7:28/M
2 Stephen George Rochester PA 55 25 48:33.10 7:50/M
3 Gale Mussey Ellwood City PA 59 39 52:27.70 8:28/M
Male 60 and over
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Curt Grimm Industry PA 61 10 44:53.50 7:14/M
2 Michael Weir Pittsburgh PA 67 54 59:42.20 9:38/M