QUALITY LIFE CUP SERIES- MERCER
Age Group Results
August 01, 2009
Results By Miles of Smiles Timing Services
5K
Overall Female OVERALL Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 CHRISTINA STRELICK 27 13 19:39.0 6:20/M
2 JEANNETTE BOYD 33 17 20:33.7 6:38/M
3 Lori Thomas New Wilmington PA 41 25 23:18.6 7:31/M
Overall Female MASTERS Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 HEATHER SCHELL SHARPSVILLE PA 41 28 24:15.6 7:49/M
Overall Female SENIOR MASTERS Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kathy Shoaf New Castle PA 62 37 26:00.3 8:23/M
Female 1 to 19
Place Name City Age Overall Time Pace
1 ALEXIS STONER 18 49 32:29.9 10:29/M
Female 20 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jen Nemet Grove City PA 26 34 25:36.9 8:15/M
2 ASHLEY PAWLICKI 22 45 30:34.1 9:52/M
3 Tabitha Dorr Petrolia PA 25 62 50:46.6 16:23/M
Female 30 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 CARRIE DEVER 34 38 26:01.1 8:24/M
2 KATHY CHECK NATRONA HEIGHTS PA 33 44 29:53.3 9:38/M
3 MELISSA GOLBA 31 50 32:53.8 10:36/M
4 Bridget Casteel Grove City PA 34 56 46:39.9 15:03/M
5 Michelle Bruchetti Grove City PA 34 57 46:41.4 15:04/M
6 Cristie Brink Kittanning PA 34 60 49:48.2 16:04/M
Female 40 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Renee Duffy New Brighton PA 46 31 24:48.5 8:00/M
2 Cindy Suber Portersville PA 49 35 25:42.4 8:17/M
3 KRISTEN KELOSKY FOMBELL PA 42 39 26:09.3 8:26/M
4 Debra Kuminkoski Butler PA 48 42 28:31.0 9:12/M
5 Jeanne Bacon Mercer PA 49 48 31:15.7 10:05/M
6 Pam Sheakley Lyndora PA 46 59 49:36.5 16:00/M
7 Paula Dorr Petrolia PA 46 61 50:44.8 16:22/M
8 Paula Grucza Emlenton PA 47 64 52:32.7 16:57/M
Female 50 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kris Snyder Karns City PA 53 43 29:10.9 9:25/M
2 Jean Dobay MARS PA 59 51 39:16.1 12:40/M
Female 60 to 69
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jean Adams Harmony PA 60 52 39:29.5 12:44/M
2 Beverly Seeker Emlenton PA 67 66 1:01:57.0 19:59/M
Overall Male OVERALL Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Steve Strelick Allison Park PA 26 1 16:39.0 5:22/M
2 MICHAEL CUBBAGE 25 2 17:04.0 5:30/M
3 DAN Dygert Linesville PA 33 3 17:11.8 5:33/M
Overall Male MASTERS Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 STEVE GOLDCAMP BEAVER PA 48 6 17:55.1 5:47/M
Overall Male SENIOR MASTERS Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 MARK OSBORNE HERMITAGE PA 51 9 18:51.2 6:05/M
Male 1 to 19
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jeremy Robinson Grove City PA 17 14 20:01.1 6:27/M
2 Monir Hall Grove City PA 18 16 20:31.8 6:37/M
3 Jake Curnult Grove City PA 17 21 22:26.8 7:14/M
4 Jesse Keller Grove City PA 16 24 23:06.1 7:27/M
5 ERIC EASLEY BRUIN PA 14 36 25:59.7 8:23/M
6 Zachary Frazier Prospect PA 8 54 42:55.2 13:51/M
7 ASHLYNN MOYER 15 58 49:35.3 16:00/M
8 Alex Bruchetti Grove City PA 11 63 51:11.4 16:31/M
Male 20 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Luke Snyder Butler PA 24 5 17:50.0 5:45/M
2 KYLE FIEDLER 26 40 27:04.7 8:44/M
3 JOSH SHAFFER 26 41 27:08.3 8:45/M
Male 30 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 PETER BOYD 35 4 17:36.7 5:41/M
2 BRIAN FORESTER CABOT PA 38 7 18:17.5 5:54/M
3 Craig Caylor NEW CASTLE PA 36 8 18:37.0 6:00/M
4 Matt Kilmer Edinburg PA 31 20 21:01.4 6:47/M
5 Robert Andelman Indiana PA 32 22 22:53.5 7:23/M
6 GARY BACON JR 30 46 31:08.1 10:03/M
7 Robert Frazier Prospect PA 35 53 42:53.5 13:50/M
Male 40 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 JOSEPH FIORENZA 41 11 19:12.4 6:12/M
2 Mitch Radella Cranberry Twp. PA 44 15 20:23.8 6:35/M
3 John Bonyak Butler PA 48 55 43:32.9 14:03/M
Male 50 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Leslie Perry EDINBURG PA 51 10 19:02.4 6:08/M
2 Jon McCullough Ford Cliff PA 51 12 19:22.6 6:15/M
3 Dean Rippee RENFREW PA 53 18 20:46.9 6:42/M
4 David Donahue Conneaut Lake PA 56 19 20:51.9 6:44/M
5 Randy Brown Hermitage PA 51 23 22:55.7 7:24/M
6 David Suber Portersville PA 52 27 23:53.3 7:42/M
7 JOHN ADAMS NEW CASTLE PA 55 30 24:40.2 7:57/M
Male 60 to 69
Place Name City Age Overall Time Pace
1 David Adams Harmony PA 60 26 23:39.2 7:38/M
2 Tony Sunseri Grove City PA 60 32 25:08.9 8:06/M
3 KEN TACK 62 47 31:11.6 10:04/M
Male 70 and over
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Dez Csizmadia Butler PA 71 29 24:29.0 7:54/M
2 NEAL LINEMAN 74 33 25:31.7 8:14/M
3 Arthur Joachim Canifeld OH 83 65 53:10.5 17:09/M