FAT TIRE MOUNTAIN BIKE RACES SPORT DIVISION
Overall Finish List
June 21, 2009
Results by Miles of Smiles Timing Services
Place Name City Bib No Age Age Group Time Pace
1 Dave Colwell Templeton PA 49 22 ***** M 1-25 1:32:24.9 6:36/M
2 Roy Gryskevich New Cumberland WV 73 54 ***** M 50-99 1:34:35.3 6:45/M
3 Brian Taylor Venetia PA 47 36 ***** M 36-49 1:35:20.6 6:49/M
4 Ben Brucker Springdale PA 18 31 1 M 26-35 1:35:27.5 6:49/M
5 Bryan Caporuscio Portage PA 82 37 1 M 36-49 1:36:28.8 6:53/M
6 Kevin Campbell Newry PA 71 27 2 M 26-35 1:36:29.8 6:54/M
7 Martin Flinn Indiana PA 48 26 3 M 26-35 1:36:32.6 6:54/M
8 Brad Bowser Worthington PA 5 32 4 M 26-35 1:37:52.8 6:59/M
9 Anthony Capan Cheswick PA 66 26 5 M 26-35 1:41:56.1 7:17/M
10 Alan D'Amato Pittsburgh PA 85 43 2 M 36-49 1:42:13.0 7:18/M
11 James Hepp Wellsboro PA 75 42 3 M 36-49 1:42:14.3 7:18/M
12 Caleb Smith Leechburg PA 76 28 6 M 26-35 1:43:08.4 7:22/M
13 Zach Petronic Pittsburgh PA 91 17 1 M 1-25 1:44:56.2 7:30/M
14 Mark Dempster Sarver PA 32 42 4 M 36-49 1:45:06.0 7:30/M
15 Duane Corbett Blairsville PA 55 24 2 M 1-25 1:46:08.5 7:35/M
16 Paula Bittler Hermitage PA 74 41 ***** F 36-49 1:46:43.1 7:37/M
17 Kyle Hetrick New Bethlehem PA 11 38 5 M 36-49 1:47:00.7 7:39/M
18 Eric Shick Rimersburg PA 8 40 6 M 36-49 1:47:02.3 7:39/M
19 Ross Silvis Erie PA 61 26 7 M 26-35 1:47:26.9 7:40/M
20 Jeffrey Ekas Freeport PA 70 44 7 M 36-49 1:47:34.0 7:41/M
21 spencer clark Natrona Heights PA 43 35 8 M 26-35 1:47:44.8 7:42/M
22 Brian Olearchick Lower Burrell PA 10 30 9 M 26-35 1:47:48.4 7:42/M
23 Timothy Griffin Clarion PA 97 49 8 M 36-49 1:48:12.9 7:44/M
24 Jeff Menold Clarion PA 67 30 10 M 26-35 1:51:30.4 7:58/M
25 Brent McNeil Clarion PA 98 27 11 M 26-35 1:51:44.4 7:59/M
26 Mark Henderson Shippensburg PA 12 38 9 M 36-49 1:52:02.8 8:00/M
27 Robert Lindsay Sarver PA 79 32 12 M 26-35 1:53:07.7 8:05/M
28 Nina Wilczek New Kensington PA 95 29 ***** F 26-35 1:53:46.3 8:08/M
29 Rich Allen Butler PA 44 52 1 M 50-99 1:54:31.8 8:11/M
30 Mike Anderson Shippenville PA 46 37 10 M 36-49 1:55:34.3 8:15/M
31 Patrick Kerr Freeport PA 92 51 2 M 50-99 1:56:07.5 8:18/M
32 Gene Nacey Leechburg PA 96 54 3 M 50-99 1:56:58.9 8:21/M
33 Mark Steele New Stanton PA 24 49 11 M 36-49 1:58:28.1 8:28/M
34 Bob Weihaus Pittsburgh PA 63 28 13 M 26-35 2:00:49.5 8:38/M
35 Greg Harris West Decator PA 53 34 14 M 26-35 2:01:07.5 8:39/M
36 Todd Valesky Philipsburg PA 21 38 12 M 36-49 2:02:24.5 8:45/M
37 Rebecca Iden Sharpsville PA 30 26 ***** F 26-35 2:03:58.4 8:51/M
38 Stacey Styborski Glenshaw PA 88 41 1 F 36-49 2:04:00.5 8:51/M
39 Gabe Smith Ford City PA 77 25 3 M 1-25 2:04:11.7 8:52/M
40 Bill Gheres Edinboro PA 54 51 4 M 50-99 2:05:50.1 8:59/M
41 Brendan Laughlin New Bethlehem PA 39 16 4 M 1-25 2:06:01.3 9:00/M
42 Tom Detar Greensburg PA 69 53 5 M 50-99 2:07:08.8 9:05/M
43 Michele Corcetti Kittanning PA 41 36 2 F 36-49 2:07:31.6 9:07/M
44 David Gerst Oakdale PA 80 45 13 M 36-49 2:08:15.4 9:10/M
45 Paul Wilczek Newton PA 94 35 15 M 26-35 2:08:42.6 9:12/M
46 Eric Helton Pittsburgh PA 64 37 14 M 36-49 2:10:10.7 9:18/M
47 Anna Gauriloff Duncansville PA 81 30 1 F 26-35 2:10:40.6 9:20/M
48 Matthew Andring Edinboro PA 36 23 5 M 1-25 2:12:33.9 9:28/M
49 Brian Foltz Julian PA 1 54 6 M 50-99 2:15:31.1 9:41/M
50 Scott Gourley New Bethlehem PA 34 38 15 M 36-49 2:15:39.8 9:41/M
51 Nicholas Cornell Indiana PA 27 14 6 M 1-25 2:16:29.9 9:45/M
52 Todd Nicklas Sigel PA 31 43 16 M 36-49 2:17:35.1 9:50/M
53 Robert Lee Himes Felton PA 7 35 16 M 26-35 2:21:17.2 10:06/M
54 Keith Martin Youngsville PA 51 40 17 M 36-49 2:24:40.6 10:20/M
55 Brad Wilcox Youngsville PA 52 43 18 M 36-49 2:24:41.7 10:20/M
56 Timothy A Simpson Greensburg PA 15 30 17 M 26-35 2:28:18.9 10:36/M
57 Cathy Martin Youngsville PA 50 45 3 F 36-49 2:30:34.6 10:45/M
58 Rich Dahlgren Beaver PA 59 63 7 M 50-99 2:31:13.1 10:48/M
59 DONNA CARNAHAN HARRISBURG PA 13 41 4 F 36-49 2:31:56.9 10:51/M
60 Al Deliso Verona PA 19 42 19 M 36-49 2:33:02.0 10:56/M
61 LARRY POLIYAK ROSSITER PA 72 56 8 M 50-99 2:33:44.1 10:59/M
62 Jeanine Valesky Philipsburg PA 22 37 5 F 36-49 2:34:17.8 11:01/M
63 Michael Formaini Erie PA 37 46 20 M 36-49 2:34:43.1 11:03/M
64 Mike Seitam Kittanning PA 17 44 21 M 36-49 2:38:58.5 11:21/M
65 Holly Gatto Leechburg PA 45 35 2 F 26-35 2:40:25.5 11:28/M
66 Dana Tinkey Pittsburgh PA 62 34 3 F 26-35 2:42:05.1 11:35/M
67 Kevin Lutz Pittsburgh PA 40 25 7 M 1-25 2:45:11.3 11:48/M
68 Benjamin A Edwards Brackenridge PA 9 26 18 M 26-35 2:47:28.0 11:58/M
69 Richard Kenawell Jr. DuBois PA 65 51 9 M 50-99 2:49:47.5 12:08/M
70 Rebecca Gansoa Pittsburgh PA 84 26 4 F 26-35 2:53:38.4 12:24/M
71 Andrew Vipond Falls Creek PA 35 16 8 M 1-25 3:04:40.9 13:11/M
72 Paul D. Crissman Newton Falls OH 3 63 10 M 50-99 3:19:51.9 14:17/M
73 Eben Caspar Teisher Pittsburgh PA 6 27 19 M 26-35 3:22:19.0 14:27/M
74 Michael Palmeri Pittsburgh PA 38 16 9 M 1-25 3:39:18.6 15:40/M
75 David DeWitt Greensburg PA 16 47 22 M 36-49 3:39:23.9 15:40/M
76 Louis J Pesci Indiana PA 26 40 23 M 36-49 3:44:43.1 16:03/M
DNF Bruce Jenkins Seneca PA 4 58 M 50-99
DNF Michael Kubinec New Stanton PA 25 36 M 36-49
DNF Lisa Murphy Pittsburgh PA 58 31 F 26-35
DNF Randy Peffer Punxsutawney PA 20 50 M 50-99
DNF Ryan Wycich New Kensington PA 2 32 M 26-35